skip to Main Content
Milan Zeman - Jak Tvořit Nejlepší Obsah (video)

VIDEO: Jak tvořit nejlepší obsah

Počínaje tímto příspěvkem jsem se rozhodl obohatit svou tvorbu i o video obsah. Někteří z vás jistě poznají – v rámci konceptu jsem se inspiroval zahraničími autoritami v oboru online marketingu, z nichž největší podíl má společnost MOZ. Téma pro pilotní video je tvorba kvalitního obsahu. Ve videu vysvětluji svou definici kvalitního obsahu a následně postup, jak přistupovat k tvorbě obsahu tak, abyste z něj vytěžili co nejvíce pro svůj byznys.

Hned pod videem najdete ještě odkaz na krátký dílčí návod na jednu část z videa, fotografii tabule a přepis videa do textové podoby.

Milan Zeman – Jak tvořit kvalitní obsah

V návaznosti na část ve videu, kde mluvím o práci s reportem v čase 6:02, zde uvádím stručný dílčí návod – Jak v reportu KeyWord mineru identifikovat ty nejlépe hodnocené výsledky vyhledávání.

↓ Pro lepší čitelnost zde ještě přidávám fotku samotné tabule ↓

Milan Zeman - Jak tvořit kvalitní obsah (tabule)
Tabule – Jak tvořit kvalitní obsah

PŘEPIS VIDEA

Ahoj,

moje jméno je Milan Zeman, jsem SEO specialista v digitální agentuře Sherpas a v dnešním pilotním videu bych vám chtěl ukázat svůj návod na to, jak tvořit ten nejkvalitnější, ten nejlepší obsah.

Když se zamyslíme nad tím, co je to obsah webu, tak můžeme zjednodušeně říct, že obsah je vlastně všechno, co uživatel na webu vidí. Ať už jsou to texty, obrázky, animace, vizuální prvky nebo nějaké interaktivní prvky, to vše tvoří obsah webové stránky. Z toho jasně vyplývá, že obsah je to, proč k nám uživatelé na web chodí. Chodí tzv. konzumovat obsah. Z toho důvodu je také obsah jedním z těch nejdůležitějších faktorů pro vyhledávače. To už jsou dost silné důvody k tomu, abychom obsahu věnovali velkou pozornost.

Obecně můžeme říct, že čím kvalitnější obsah na webu máme, tím raději k nám budou uživatelé chodit a tím častěji budou vyhledávače náš obsah nabízet ve vyhledávání. To jsou už jasné důvody k tomu, abychom obsahu věnovali velkou pozornost. Co je to ale kvalita obsahu?

Co je to kvalitní obsah

Kvalitu obsahu definuje každý trochu jinak a já bych vám chtěl ukázat, jak vidím kvalitu obsahu já.

UNIKÁTNÍ

Kvalitní obsah by měl být unikátní. To znamená – měl by být originální, přímo z vaší vlastní dílny, neměl by být zkopírovaný a úplně v ideálním případě by měl být jediný svého druhu.

KONZUMOVATELNÝ

Obsah by měl být dobře konzumovatelný. To znamená – mělo by se na něj dobře dívat, měl by se dobře číst, případně poslouchat. To znamená používat formátování, odstavce, nadpisy, případně audio. Pokud máte na webu nějaké vyskakovací okna nebo pobídky k registraci do newsletteru, tak by neměli tyto pobídky zakrývat ten hlavní obsah.

KOMPLEXNÍ

Obsah by měl být komplexní. To znamená – to téma, by mělo být plně vytěžené v tom obsahu. Mělo by plně pokrývat celou šíři toho tématu.

INFORMAČNĚ HODNOTNÝ

Měl by mít vysokou informační hodnotu. To znamená – neměl by to být obsah pro obsah, ani by to neměl být obsah pro SEO. Měl by mít cíl, a to buď pobavit, vzdělat, nebo informovat toho člověka, nějak mu pomoct, a takového cíle by měl i dostát.

AKTUÁLNÍ

Obsah by měl být aktuální. To znamená – i když budete tvořit obsah týkající se nějaké události, která se už stala, nebo nějaké historické události, vždycky máme nějaké informace, které jsou nejaktuálnější a ty byste měli použít.

RELELVANTNÍ

Obsah by měl být relevantní. To znamená – obsah stránky, kterou tvoříte, by měl mít nějakou spojitost vůbec se sekcí toho webu, ve které bude a sekce webu i celý web by měl tematicky souviset s vaším byznysem.

GRAMATICKY SPRÁVNĚ

Obsah by měl být gramaticky správně. To asi nemusím moc popisovat, neměly by tam být pravopisné chyby.

FUNKČNÍ

Obsah by měl být funkční. Veškeré obrázky, videa, odkazy, všechno by to mělo fungovat, nemělo by to vracet chybu 404 nebo vypadávat. Každá taková chyba snižuje kvalitu obsahu.

OPTIMALIZOVANÝ

Obsah by měl být optimalizovaný, tím myslím klíčová slova. Pokud k vašemu obsahu existují klíčová slova a jsou vyhledávaná a lze je přirozeně do obsahu zapojit, určitě tak udělejte.

DŮVĚRYHODNÝ

Obsah by měl být důvěryhodný. To znamená – uživatel by měl mít pocit z toho obsahu, že ho tvořil někdo, kdo ví, o čem mluví. Týká se to především témat jako je právo, zdraví a finance.

Teď si můžete říct „OK, já i všichni mí konkurenti v oboru budeme tvořit kvalitní obsah podle tohoto návodu, ale co teď? Kdo bude teda ten nejlepší? Kdo zvítězí?“ Ta úvaha je správná. Abyste zvítězili na poli obsahového marketingu nestačí mít pouze kvalitní obsah, vy musíte mít ten nejlepší obsah.

Jak tvořit nejlepší obsah

Ať už se to někomu líbí nebo ne, k tvorbě obsahu lze z velké části přistupovat systematicky. Obsah a SEO, to znamená obsah a optimalizace pro vyhledávače k sobě mají velmi blízko. Já osobně je beru jako jeden soubor aktivit, kdy jeden bez druhé nebude nikdy dostatečně dobře fungovat. A protože základem SEO, nebo jeden ze základů, je analýza klíčových slov, tak i v této první části bude hrát velkou roli analýza klíčových slov.

1) Výběr vyhledávacích dotazů

První část je výběr vyhledávacích dotazů, nebo klíčových slov, jak chcete, a k tomu nám právě poslouží kvalitně zpracovaná analýza klíčových slov. Z analýzy si vyberte několik dotazů, které korespondují s tématem obsahu, který se chystáte tvořit.

2) Identifikace top výsledků

Druhá část je identifikace těch nejlepších výsledků. Jako hodnotitele výsledků budeme v tomto případě považovat vyhledávač, protože i jeho cílem je nabízet ty nejkvalitnější výsledky. Takže identifikace nejlepších výsledků ve vyhledávání.

K tomu nám poslouží nástroj Marketing Miner. Marketing Miner je český data-miningový nástroj, to znamená, že vlastně tahá data z jiných online aplikací a z jiných nástrojů. Pro náš účel nám poslouží velmi dobře.

KW miner

Jako první použijeme KeyWord miner, tzn. miner klíčových slov, protože na vstupu budou klíčová slova. Klíčová slova, která jsme si identifikovali v první části, vložíme do KeyWord mineru a jako dílčí minery zvolíme Link Prospecting a Analýza SERP. Report spustíme.

URL miner

Až budeme mít report hotový, otevřeme si ho v Excelu a v záložce URL prospecting si najdeme sloupec Landing Page, kde zkopírujeme všechny URL v daném sloupci a znovu je vložíme do Marketing Mineru. Tentokrát do URL mineru, protože na vstupu budou URL adresy. Jako dílčí minery zvolíme Sociální signály, Analýza obsahu a Open site explorer. Pokud si platíte některý z nástrojů jako Majestic nebo Ahrefs, zvolte i jeden z těchto minérů. Report opět spustíme.

Nyní máte 2 reporty, na základě kterých už můžete identifikovat ty nejlepší výsledky vyhledávání. Z prvního reportu, z reportu z KeyWord mineru, si identifikujete ty nejlépe hodnocené výsledky vyhledávání vyhledávačem a ty si potom v URL mineru identifikujete a zjistíte o nich další informace. Například – jak si vedou na sociálních sítích, jaký mají rozsah, kolik na ně vede odkazů, jak vypadají jejich meta data a další informace. Potom si z těchto vyberte už jen, dejme tomu, pár jednotek nebo deset a ty si otevřete jednotlivě v prohlížeči. Pak přistoupíme k třetí části, což je Analýza příležitostí.

3) Analýza příležitostí

Každou tuto jednu stránku, kterou jste si zvolili v předchozí části, podrobíte analýze a budete analyzovat:

ROZSAH

To znamená – podívejte se, jak je ten obsah dlouhý, jak je rozsáhlý, zda používá formátování, jestli by se to nedalo udělat lépe a poznamenejte si to.

KVALITA ODPOVĚDI

Jak dobře ten obsah odpovídá uživateli, který ten obsah hledá? Je dostatečně vypovídající? Je dostatečně kvalitní a uspokojivá ta odpověď? Opět si udělejte poznámky.

KOMPLEXNOST

Analyzujte také komplexnost obsahu. To znamená – jak dobře je to téma vytěžené? Je tam všechno, co by tam o takovém tématu mělo být? Napadne vás něco, co by se tam ještě dalo dát, nebo naopak, je tam některá část velmi kvalitně zpracovaná?

VIZUÁLNÍ PRVKY

Jsou tam použity nějaké speciální obrázky, nebo videa, nebo jiné vizuální prvky, případně nejsou a vás napadne, jak by se dal ještě takový obsah použít? To všechno si poznamenejte. V tuto chvíli už máte podklady pro čtvrtou část. Tu tady nemám, protože to už je samotná tvorba obsahu.

Nyní máte klíčová slova, informace o těch nejlepších výsledcích vyhledávání a poznámky o tom, jak by měl ten nejlepší obsah vypadat. To už jsou dostatečné podklady k tomu, abyste byli schopni vytvořit ten nejlepší obsah.

To je ode mě všechno, doufám, že se vám video líbilo. Pokud máte nějaký vlastní postup na to, jak tvořit kvalitní obsah, určitě mi ho napište do komentářů, můžeme se o tom pobavit. Tím je to ode mě všechno a uvidíme se u dalšího videa. Ahoj!

3 komentářů k zobrazení

 1. Tohle je 1000x opakované téma. Problém nového “lepšího” obsahu je, že ho vždy předežene ten “horší” s lepšími backlinky. No to je jiná písnička.

  Nevím jaké máš plány na pokračování. Já bych uvítal podrobnější příklady z MM. Úplně nejlepší by to bylo s konkrétními příklady.

  1. Čau Jardo, když už jedem na tykačku:) díky za komentář, vezmeme to postupně.

   Opakované téma? Může být, pokud to bereš tak povrchově, že jde o článek o obsahu. Já ale nevím o tom, že by někde existoval obsah, jak pomocí Marketing Mineru získat podklady pro tvorbu nejlepšího obsahu, a to ani textový, natož pak video. To si myslím, že je dostatečně unikátní zpracování tématu, pokud ale o podobném jiném obsahu víš, tak sem s ním:)

   Naproti tomu obsah jako „Jak změřit rychlost webu“, „Jak vybrat redakční systém“ nebo „SEO copywriting“, který jsem našel u tebe, je nejen mnohokrát opakované téma, ale zpracování také nijak nevyniká. Pojďme dál.

   Problém nového lepšího obsahu je špatný obsah s dobrými odkazy? Velmi zvláštní úvaha od specialisty. Píšu „úvaha“, protože to rozhodně není z praxe. V praxi se snažíme kvalitní obsah doprovázet kvalitními odkazy, to pak takovou podivnou úvahu ruší. Navíc moje video je pouze o tvorbě samotného obsahu, není o odkazech a ani nijak nevylučuje to, že pro úspěch ve vyhledávači jsou často odkazy nutné. Takže ano, je to jiná písnička, proto nevím, proč jí argumentuješ pod článek, který je o obsahu.

   K odkazům bys měl vědět ještě jeden fakt, který je z praxe. Množství stránek, které se na vyhledávané a konkurenční dotazy zobrazují na 1. Stránce SERP, nemají vůbec žádný odkaz. Z mé osobní zkušenosti je to cca 35 % stránek, ale věřím, že to bude ve větším měřítku ještě o něco více. To znamená, že vyhledávač nemá problém s tím, přisoudit obsahu takovou kvalitu a užitečnost pro uživatele i bez externích odkazů, že ho zobrazí v první desítce výsledků.

   Teď k tomu, co bys ty uvítal, abych já točil. V první řadě, pokud jsi člověk z oboru, jak o sobě tvrdíš na svém webu, pak nejsi přímo cílovka mého obsahu. Na svém blogu tvořím obsah hlavně pro majitele webů, podnikatele a začátečníky v onlinu, což je skupina, která není v oboru online marketingu tolik zběhlá a potřebuje spíše povrchový vhled. V plánu mám ještě několik témat v podobném duchu. Až tato témata vyčerpám, je možné, že se podívám i na něco hlubšího.

   Snad už v tom máš víc jasno:) Díky za zhlédnutí videa a ať se ti daří.
   M

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Back To Top