Název “Obsahová strategie” zní velmi profesionálně a honosně, ale co to vlastně ve skutečnosti znamená? Co je obsahová strategie a jak vypadá? Je to nějaký plán toho, co budu psát/natáčet/nahrávat? Je to nějaký soubor taktik, jak porazit konkurenci v obsahu? Ano, je to obojí a je toho mnohem víc, co by reálně využitelná a efektivní obsahová strategie měla obsahovat. V tomto videu vám pomohu si v tom udělat jasno. Po něm už budete přesně vědět, co je obsahová strategie a z čeho se skládá.
Jako vždycky, pod videem najdete fotografii tabule a textový přepis videa.
↓ Pro lepší čitelnost zde přidávám fotku tabule ↓
PŘEPIS VIDEA
Vítejte u dalšího videa, já jsem Milan Zeman, jsem SEO specialista v agentuře Sherpas a dnes se podíváme na to, jak se dělá obsahová strategie, respektive, co je jejím obsahem.
Stejně, jako se pro účely marketingu, tvoří marketingová strategie, pro účely obsahového marketingu se tvoří obsahová strategie. Obsahová strategie je vlastně návod na to, jak pracovat s obsahem tak, aby plnil nějaké stanovené cíle.
Obsahová strategie se skládá z několika dílčích částí, přičemž základní rozdělení je na Analytickou část a Návrhovou část.
Obsah
Analytická část
Analytická část, jak už její název napovídá, analyzuje současný stav obsahu a kolem něj. Teď se podíváme, co do ní patří:
Obsahový audit
Obsahový audit je kvantitativní a kvalitativní analýza všech druhů obsahu, které se vyskytují na webu. Ideálně by na obsahovém auditu měl spolupracovat SEO specialista a copywriter.
Analýza klíčových slov
Rozhodně sem patří analýza klíčových slov. Klíčovka je v podstatě jakýsi průzkum trhu v oblasti vyhledávačů, a protože chceme, aby náš obsah uživatelé našli, tak je analýza klíčových slov jedním ze základních pilířů vůbec obsahové strategie.
Obsahová analýza konkurence
Internet je silně konkurenční prostředí a pokud v něm chceme s obsahem uspět, potřebujeme znát stav skóre. Tzn. že potřebujeme znát stav obsahu konkurence. V předchozím videu “Jak tvořit nejlepší obsah” jsem vám ukazoval postup, jak konkurenční obsah najít a jak na jeho základě vytvořit obsah lepší.
Zákaznický průzkum
Zákazníci jsou nejen velmi cenným zdrojem informací pro byznys, ale i pro obsah. A abyste tyto informace získali, potřebujete provést zákaznický průzkum. Ten se dá provést různými způsoby – buď telefonicky, dotazníkovým šetřením, osobním pohovorem, nebo například uživatelským testováním.
Persony
Neexistuje marketingová disciplína, kde by persony nebyly k užitku a obsah tomu není výjimkou. Potřebujeme vědět pro koho obsah budeme tvořit.
SEO audit a Off-page analýza
Pokud by náš obsah nikdo neneašel, bylo by to k ničemu, takže i zde má svoje místo staré dobré SEO. Konkrétně je to technický audit a offpage analýza.
Návrhová část
V Návrhové části pak vycházíme z informací získaných v analytické a navrhujeme už konkrétní podklady využitelné v praxi.
STDC
Patří sem model SEE-THINK-DO-CARE, který vám pomůže rozsegmentovat jednotlivých obsah do jednotlivých fází zákaznické cesty. Princip tohoto modelu a jeho využití jsem vysvětloval ve videu “Role SEO a obsahu v rámci zákaznické cesty”, takže pokud netušíte co model STDC je, doporučuji začít tímto videem. Vy si v této části potřebujete vlastně přiřadit každé jedné fázi určité hodnoty. Je to ideální pomocí tabulky, kam si zadáte jednotlivou fázi, například SEE, popíšete etav uživatele v této fázi v zhledem k vašemu byznysu, z toho pak vzejdou problémy, které uživatel v dané fází řeší, a na závěr popíšete řešení, které mu vy můžete nabídnout. A takto jednotlivě pro každou fázi.
Doporučené formy obsahu a tón komunikace
Aby byl manuál pro obsah kompletní, je potřeba definovat i zdánlivě tak banální doporučení, jako jsou formy obsahu a tón komunikace. Na základě toho, jaké máte možnosti , ať už na základě analytické části, nebo vaše možnosti finanční či kapacitní, si stanovíte jaké formy obsahu můžete tvořit a na základě vaší cílovky a vašeho přístupu k ní, si stanovíte tón komunikace.
Cíle obsahové strategie
Bylo by to k ničemu, kdyby to nemělo někam vést. Takže je potřeba definovat si přesně cíle vašeho obsahu. Je v pořádku pokud každý druh obsahu bude mít jiný cíl. Produktová stránka bude plnit něco jiného než blogový příspěvek.
Propagace
Říká se, že kvalitní obsah si uživatelé najdou, ale radši tomu moc nevěřte. Trh je dnes přesycen obsahem a i ten kvalitní obsah potřebuje promo. Takže promyslete jednotlivé druhy propagace, které jsou ve vašich možnostech a zaneste je do obsahové strategie.
Měření
Co neměříš, to neřídíš, takže pokud už máme stanoveny cíle, je potřeba stanovit metriky, na základě kterých budeme vyhodnocovat jejich plnění. Některé cíle jdou měřit hůře, některé lépe, ale i přesto se pokuste i pro ty nejhůře měřitelné cíle stanovit alespoň nějakou metriku, na základě které vyhodnotíte jeho úspěšnost.
Publikační plán
Na závěr je potřeba to všechno dát do souhry a k tomu poslouží precizně zpracovaný publikační plán. Těch forem, jak ho vytoviřt plán vést je celá řada. Mě se nejvíce osvědčuje excelovská tabulka nebo Google tabulky.
Takto by měla vypadat obsahová strategie. Jak vytvořit některé konkrétní dílčí části si ukážeme v dalším videu.
Pokud se vám video líbilo, budu rád za sdílení a uvidíme příště.